XIII Piknik Forteczny na Dąbrowieckiej Górze

Trzynasta edycja plenerowej imprezy inscenizacyjnej z udziałem grup rekonstrukcji historycznej, zabytkowych pojazdów, pirotechniki i broni hukowej organizowana w otoczeniu zabytkowego zespołu schronów na Dąbrowieckiej Górze na styku Gmin Karczew i Celestynów . W tym roku wypada dokładnie 75 rocznica przełamania umocnień pozycji Przedmościa Warszawa pod Okołami ,Pogorzelą i Wygodą w dniach 28-29 lipca 1944.

Kulminacyjnym punktem imprezy będzie inscenizacja szturmu piechoty sowieckiej wspartej pojazdami pancernymi, ogniem artylerii i miotaczy płomieni na umocnienia Dąbrowieckiej Góry. Postaramy się odtworzyć doskonale udokumentowane walki o Punkt Oporu Pohulanka 30.07-8.08.1944. Przed i po inscenizacji zwiedzający będą mogli obejrzeć dioramy wybudowane przez grupy rekonstrukcji historycznej oraz wystawy związane z wojennymi losami okolicznych mieszkańców. Przedstawimy także archeologię pól bitewnych września 1939 –Otwock Wielki, Świdry Małe, Falenica oraz walk o przełamanie umocnień z roku 1944: Pogorzel, Międzylesie, Wiązowna, Okuniew zorganizowanej przez kilka lokalnych kolekcjonerów i prywatnych muzeów.

Tegorocznym wątkiem przewodnim wystaw związanych z Dniem Wojska Polskiego będzie dotyczyła Powstańców Śląskich z lat 1919-1921 oraz tradycyjnie już u nas Powstańców Wielkopolskich których oddziały po zwycięskim powstaniu zostały wcielone do odrodzonego Wojska Polskiego ,a następnie brały udział w Bitwie Warszawskiej1920: 15DP jako obrońcy Przedmościa od Okuniewa po Józefów a także 16DP w grupie manewrowej uderzającej znad Wieprza (obie dywizję pod Kołbielą zamknęły w okrążeniu bolszewickie 8 i część 10 Dywizji strzelców)

Impreza będzie okazją do zaprezentowania publiczności wyremontowanego schronu Regelbau 514 i organizacji w nim izby muzealnej na wzór tej znajdującej się w pobliskim schronie Regelbau 120a. Otoczenie obiektów wzbogaci się o umocnienia polowe: okopy i zasieki z trzyrzędowa zaporą z drutu kolczastego, stalowo drewniane schrony ukrycia bierne oraz dioramy grup rekonstrukcji historycznej i zabytkowe pojazdy.

Fot.: Robert Gromek