Dojazd na Dąbrowiecką Górę

Dojazd za pomocą pociągów Kolei Mazowieckich, dalej pieszy spacer przez las:

  1. Przystanek kolejowy Stara Wieś. Ulicą Fabryczną w kierunku na Otwock, następnie skręcamy w lewo w ulicę Okolską. Po 1 km drogi żużlowej dochodzimy do drogi fortecznej Pogorzel (w prawo) – Dąbrowiecka Góra (w lewo). Skręcamy w lewo po ok. 1,4 km wędrówki dochodzimy do skrzyżowania. Skręt w lewo wyprowadza nas po paruset metrach na leśny parking obok schronów.
  2. Przystanek kolejowy Pogorzel. Przechodzimy do asfaltowej drogi Celestynów–Otwock, kierujemy się w lewo (czerwone znaki szlaku). Przechodzimy wzdłuż asfaltu i skręcamy w prawo w drogę forteczną z czerwonej cegły, którą podróżujemy przez następne 3 km do skrzyżowania. Skręt w lewo wyprowadza nas po paruset metrach na parking leśny obok schronów.

Zdecydowanie nie polecam tych dróg zmotoryzowanym ze względu na okresowe podtopienia, głębokie kałuże i związane z tym uszkodzenia drogi Dla zmotoryzowanych i rowerzystów polecamy cztery drogi:

  1. Od asfaltowej drogi w Dąbrówce skręcamy w nieutwardzoną ulicę Karczewską, po około 1 km jazdy dojeżdżamy do ściany lasu. 100 metrów dalej,na rozwidleniu dróg, wybieramy żużlową lewą odnogę i po kolejnym 1 km dojeżdżamy do stóp wydmy, na której wznoszą się umocnienia. Zdecydowanie nie polecamy dalszej podróży autem piaszczystą i grząską drogą. Auto należy zostawić na parkingu lub poboczu w taki sposób, by nie przeszkadzało innym uczestnikom ruchu.
  2. Od Karczewa z ulicy Mickiewicza skręcamy w ulicę Czerwona Droga, którą po 7,5 km dojeżdżamy do rozwidlenia szlaków na Janów (w prawo) i Pogorzel (w lewo). Skręcamy w lewo a po przebyciu kilkunastu metrów w prawo. Ceglana droga doprowadza nas do leśnego parkingu.
  3. Od drogi wojewódzkiej nr 801 skręcamy na Janów, po 1,2 km asfaltowa droga zamienia się w betonową, płytową drogę forteczną. Po kilkuset metrach przechodzi ona w ceglankę, którą dojeżdżamy do rozwidlenia dróg. Kierujemy się po skosie w prawo, następnie po przebyciu kilkunastu metrów znów w prawo. Ceglana droga doprowadza nas do leśnego parkingu.
  4. Od Otwocka z centrum miasta ulicą Andriollego dojeżdżamy do końca asfaltu, następne 0,7 km żużlowej drogi prowadzi nas do skrzyżowania z czerwoną drogą forteczną. Skręcamy w lewo i po około 2,3 km docieramy do rozwidlenia szlaków na Janów (w prawo) i Pogorzel (lewo). Skręcamy w lewo, a po przebyciu niecałych 1000 metrów w prawo. Ceglana droga doprowadza nas do leśnego parkingu, na którym zostawiamy auto.

Pamiętajmy, by podczas przejazdu drogami leśnymi zwracać uwagę na rowerzystów, pieszych i jeźdźców konnych oraz nie zjeżdżać z głównych szlaków. Niestosowanie się do tych zasad jest karane przez służby leśne!.

Namiary GPS:
120 – 52st 4,2594min N i 21st 19,6524min E
514 – 52st 4,2096min N i 21st 19,7068min E
lub w innej formie zapisu
120 – 52° 4’ 15,6’’ N i 21° 19’ 39,1’’ E
514 – 52° 4’ 12,6’’ N i 21° 19’ 42,4’’ E