PRO FORTALICIUM

Naszym celem jest próba ratowania zabytków architektury militarnej, a także rozbudzanie wśród ludzi zainteresowania problematyką fortyfikacji. Nie dzielimy obiektów, którymi się zajmujemy na polskie czy też niemieckie. Żadnemu z nich nie poświęcamy mniej zainteresowania. Wszystkie one są dla nas jednakowo cenne.
Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jesteśmy w stanie uratować wszystkich obiektów. Wystarczy, aby w świadomości lokalnego społeczeństwa przestały być anonimowe. Jeśli ocaleje pamięć o nich, ocaleją i one same. Dlatego staramy się szerzyć wiedzę na temat budownictwa obronnego wśród wszystkich zainteresowanych. Dbamy także o sporządzanie dokumentacji i planów obiektów fortyfikacyjnych, którymi się zajmujemy oraz staramy się penetrować dotąd nieznane lub niedostępne budowle obronne. Zajmujemy się działalnością publikacyjną, wystawienniczą i edukacyjną.
Obiekty, które otaczamy opieką, są świadectwem różnorakiej myśli technicznej pokolenia, które jest już reprezentowane przez bardzo niewielu ludzi. Jak dotąd w Polsce budowle fortyfikacyjne nie były szanowane. Francuzi otoczyli opieką swoją Linię Maginota, Czesi zadbali o swoje fortyfikacje wybudowane wzdłuż zachodniej i północnej granicy Czech. Obecnie są w większości odrestaurowane i udostępnione zwiedzającym. Wszędzie tam i wielu innych państwach otoczono je troskliwą opieką konserwatorską. A u nas? Przecież są świadectwem historii, wielu tragicznych wydarzeń, żywym świadkiem faktów, o których każdy z nas uczył się w szkole. Naszym marzeniem jest, aby i w naszym kraju były szanowane.
Chcemy zmienić sposób patrzenia na „betonowe kolosy”, a czy nam się udaje możecie to osądzić przeglądając tę stronę i zwiedzając izby muzealne funkcjonujące w wyremontowanych przez Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” schronach bojowych. Zapraszamy w szeregi naszego Stowarzyszenia.
Jesteśmy organizacją pozarządową, a żaden z naszych członków nie czerpie korzyści materialnych z naszej działalności. Nie jesteśmy również elementem „świata polityki”. Nasze działania przynoszą nam tylko satysfakcję. Coraz większą z kolejnym uratowanym obiektem. I to jest dla nas najważniejsze.

www.profort.org.pl